Spodnie do pracy w lesie – codziennie decydujesz o swoim bezpieczeństwie

Co roku odnotowuje się kilkadziesiąt śmiertelnych lub mających trwałe konsekwencje dla zdrowia wypadków przy pracy w lesie. Statystyki wyraźnie pokazują jak niebezpieczna jest to praca a kontrole PIP dowodzą jak często niebezpieczeństwo podczas jej wykonywania jest lekceważone.

Jakie są przyczyny wypadków w lesie?

Części z nich zapewne można byłoby zapobiec – uszkodzona maszyna, niezachowanie bezpiecznej odległości od miejsca ścinki lub stosowanie nieprawidłowej techniki pracy to tylko kilka z przyczyn. Odrębną część stanowią wypadki, które zdarzają się na skutek nieuwagi. Np. skierowanie prowadnicy do dołu zanim łańcuch skończy bieg lub odbicie się jej od gałęzi podczas okrzesywania może skończyć się poważnym uszkodzeniem nóg.

Jak być bezpiecznym podczas pracy w lesie?

Dobór właściwej odzieży do pracy ma kolosalne znaczenie dla naszego zdrowia i życia. Noszenie jej nie zwalnia co prawda z obowiązku zachowania należytej ostrożności, ale na pewno zmniejsza znacząco ryzyko poważnego uszkodzenia ciała. Dostępne na rynku spodnie dla pilarzy wyposażone są we wkładkę antyprzecięciową, której klasy rozróżnia się w zależności od prędkości łańcucha. Im szybciej obracający się łańcuch dana wkładka jest w stanie zablokować, tym ma wyższą klasę bezpieczeństwa (I -najniższa, III najwyższa) a spodnie odpowiednio wyższą cenę. Dlatego spodnie zawsze należy dobierać w zależności od rodzaju pilarki, którą wykonujemy pracę. Oprócz klasy wkładki ogromne znaczenie ma również komfort. Spodnie nie powinny krępować ruchów, im są lżejsze i bardziej dopasowane do sylwetki tym są wygodniejsze i przede wszystkim bardziej chronią użytkownika. Wkładka antyprzecięciowa nie przesuwa się i stale chroni miejsca najbardziej narażone na zranienie. Naszym klientom zawsze sugerujemy, aby przymierzyli co najmniej dwa modele porównując jakość i komfort spodni w dwóch różnych kategoriach cenowych.

Poniżej prezentujemy porównanie dwóch naszych flagowych modeli spodni z wkładką antyprzecięciową: Mistral – lekkie spodnie używane najchętniej w okresie letnim i Duro – wysokiej jakości spodnie dla profesjonalistów.

MISTRAL 2.0

DURO 2.0

Materiał

oddychający materiał typu stretch, dodatkowe wzmocnienia w miejscach narażonych na rozdarcia

trwały i wytrzymały materiał Codura, połączony wyjątkowo elastycznym i oddychającym materiałem typu stretch

Kieszenie
2 kieszenie boczne bez suwaka, zasuwana kieszeń na udzie i z tyłu, dodatkowo mała kieszeń na rzep kieszeń na taśmę, 2 duże kieszenie boczne na suwak, szeroka zasuwana kieszeń na udzie i z tyłu, dodatkowo mała kieszeń zapinana na rzep
Klasa wkładki
 I
Osłona nerek

 +

Dodatkowe wzmocnienia

tylko na zakończeniach nogawek

na kolanach, na zakończeniach nogawek, w kroku, dodatkowo na kolanach i nogawkach zastosowano wodoodporny materiał  

Regulacja w pasie
wszyta w pasie guma  wygodna regulacja za pomocą gumy i rzepa 
Haczyk do zamocowania na butach
Wkładka antyprzecięciowa
jednostronnie odpinana dolna krawędź wkładki umożliwiająca naprawę wierzchniej warstwy spodni   jednostronnie odpinana dolna krawędź wkładki umożliwiająca naprawę wierzchniej warstwy spodni 
Kolor/odblaski
 granatowy / pomarańczowy kolor ostrzegawczy / odblaski na kolanach  szare / czerwone / żółty kolor ostrzegawczy / odblaski pod kolanami z przodu i z tyłu
Wentylacja

 z tyłu na udzie

 z tyłu na udzie

Przy wyborze spodni pamiętaj, aby były dobrze dopasowane, ich rozmiar właściwie dobrany a model odpowiedni dla sylwetki.