Małymi krokami zbliża się sezon grzewczy. Dla mieszkańców miast nie ma to żadnego znaczenia, gdy zrobi się zimno po prostu odkręcą kaloryfer, który w kilkanaście minut ogrzeje mieszkanie. Ci, którzy jednak nie są podłączeni do sieci ciepłowniczej nierzadko już latem zaopatrują się w opał i przygotowują pokaźny stos drewna na zimę. Do łupania zwykle wykorzystują młot lub siekierę. Ale jaka jest między nimi różnica? Które narzędzie lepiej się sprawdza przy łupaniu drewna i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jakie prace wykonywać siekierą?

Siekiera ma za zadanie przeciąć włókna drzewne, dlatego w większości modeli jej głowica pokryta jest odpowiednią powłoką, która minimalizuje tarcie, aby ostrze bez problemu mogło przerwać włókna. Do łupania drobnego i średniego drewna najlepiej sprawdza się siekiera, która jest specjalnie przeznaczona do łupania jak np. siekiera Bóbr. Ma kształt przypominający klin, dzięki czemu podczas łupania drewno jest rozpierane na boki, a siekiera nie klinuje się w drewnie.

Natomiast klasyczna siekiera leśna np. Gold ma w odróżnieniu od siekiery do łupania bardziej smukły kształt, a w porównaniu z młotem jej głowica jest lżejsza i bardziej płaska. Jej ostrze jest dłuższe a głowica ma większą powierzchnię uderzeniową. Siekiera typu Gold świetnie sprawdza się do przecinania już połupanych kawałków drewna lub do ich okrzesywania.

Siekiery typu Bóbr i Gold najlepiej sprawdzają się przy drewnie o długich włóknach takich jak świerk, jodła czy sosna. Ich trzonek ma zwykle łukowaty kształt, dzięki czemu biorąc duży zamach można wzmocnić siłę uderzenia i mimo niewielkiej wagi, w porównaniu do młota, osiągnąć porównywalnie dużą siłę łupania.     

Siekiera do łupania Bóbr

Siekiera leśna Gold

Jeszcze większa moc

Gdy potrzebujesz narzędzia o większej mocy do łupania dłuższych lub grubszych kawałków drewna o krótkich włóknach jak drewno liściaste, które zdecydowanie trudniej jest łupać niż drewno iglaste, wybierz młot. Głowica kształtem przypomina klin, dzięki czemu łatwiej jest rozłupać kawałek drewna. Młot waży zwykle od 2,5 kg do ok. 5 kg i właśnie po wadze najłatwiej jest odróżnić go od siekiery. Trzonek młota jest prosty, dzięki czemu łatwiej jest wykonać precyzyjne uderzenie w drewniany klin lub słupek. Głowica z jednej strony zakończona jest ostrzem a z drugiej ma kształt przypominający młotek, który zwykle nie jest dodatkowo hartowany, w przeciwnym razie byłby kruchy i podatny na uszkodzenia. 

 

Młot do łupania Dauner

Waga i długość trzonka muszą być dopasowane do użytkownika

Przy wyborze siekiery lub młota koniecznie trzeba dopasować wagę narzędzia do użytkownika. Jeśli z trudem podnosisz z ziemi 5-kilogramowy młot, nie będziesz w stanie nim sensownie pracować. Dużą rolę przy doborze odpowiedniej wagi narzędzia gra również czas pracy – w przypadku pracy młotem przez wiele godzin, warto jest wybrać lżejszy model. Pod uwagę należy wziąć również rodzaj drewna przeznaczonego do łupania, wymiary osoby pracującej młotem lub siekierą, a także osobiste preferencje. Jedni chętniej pracują siekierą, dzięki czemu mogą zrobić mocniejszy i szybszy zamach, drudzy preferują wykorzystać dużą wagę młota i jednym uderzeniem pociąć drewno na mniejsze kawałki.

Sprawdź, która metoda jest dla Ciebie wygodniejsza. Bardzo ważne jest aby wypróbować różne długości trzonka oraz sprawdzić wagę narzędzia.

  • Weź do ręki siekierę lub młot trzymając tuż za głowicą i sprawdź czy bez problemu możesz podnosić taki ciężar. Dzięki temu jesteś w stanie poczuć jak wyważony jest trzonek względem głowicy.
  • W przypadku normalnej siekiery zalecamy wybranie trzonka o długości ręki. Im dłuższy jednak trzonek tym większa siła łupania, ponieważ łuk po którym porusza się głowica podczas wykonywania zamachu jest większy i tym samym łatwiej jest ten ruch przyspieszyć. Zachęcamy do przetestowania różnych długości trzonka i wykonanie zamachów jak przy łupaniu.
  • Bez względu na materiał z którego wykonany jest trzonek (drewno, włókno szklane czy węglowe), każdy inaczej odczuwa wibracje powstające przy uderzeniu. Jedni wychwalają trzonki drewniane, inni wolą bezpośrednie, nieamortyzowane uderzenie włókien szklanych. Dlatego tak ważne jest aby wypróbować różne rodzaje trzonków. Mimo wielu lat doświadczenia możesz się zdziwić jak wygodnie pracuje Ci się trzonkiem wykonanym z innego tworzywa niż ten, którego dotychczas używałeś.

Porównaj siekiery Gold i Bóbr oraz młot do łupania Dauner

 

Młot do łupania Dauner

Siekiera Leśna Gold

Siekiera do łupania Bóbr

Waga obucha / dł. trzonka

3000 g /85 cm

1000 g / 60 cm

1200g / 60 cm

 

1250 g /70 cm

1800g / 75 cm

Trzonek

jesionowy

jesionowy

jesionowy

Waga trzonka

830 g

550 g (60 cm)
600 g (70 cm)

500g (60cm)
750g (75cm)