Przygotowanie - wybierz odpowiedni sprzęt.

Kosa spalinowa z żyłką czy tarczą?

Żyłka tnąca jest najczęściej wykonana z materiału zwanego nylonem. Dodatkowo może być wzmocniona drutem, co zwiększa jej odporność na zrywanie i ścieranie podczas pracy. Zaletą żyłki jest również niższy poziom hałasu i wibracji sprawiając, że praca nią jest mniej uciążliwa niż w przypadku zastosowania tarczy. Żyłka sprawdza się nie tylko na dużych powierzchniach ale również przy koszeniu zboczy rowów. Warto pamiętać o doborze odpowiedniej grubości żyłki. Na twarde i wysokie trawy lepiej używać żyłki grubszej  o ostrym profilu. Niskie trawy i chwasty można z powodzeniem kosić żyłką okrągłą o małym profilu.

Jeśli jednak planujemy kosić twardą i gęstą trawę, w której dodatkowo mogą pojawić się grubsze gałązki albo chcielibyśmy przyciąć krzewy, wówczas lepszym wyborem będzie tarcza. Tarcza posiada większą powierzchnię tnącą niż żyłka, dzięki czemu zapewnia dokładniejsze cięcie na każdej powierzchni i jest bardziej wydajna. Używając tarczy należy jednak pamiętać, że trafienie na przeszkodę w postaci kamienia lub grubej gałęzi może spowodować tzw. odbicie, które jest bardzo niebezpieczne dla operatora kosy. W najlepszym przypadku tarcza może ulec zniszczeniu i niezbędny będzie zakup nowej w celu kontynuowania pracy.

Bądź bezpieczny

Odpowiednia odzież robocza jest tak samo ważna jak sprawny sprzęt. Aby koszenie trawy było bezpieczne warto wybrać spodnie, które nie krępują ruchów, ale nie są również zbyt luźne. Do tego wygodne obuwie z podeszwą antypoślizgową. Koszenie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia wzroku przez odpryskujące kamienie lub ostre źdźbła trawy, dlatego oczy należy zabezpieczyć, nosząc okulary ochronne. Wielogodzinna praca kosą spalinową to również obciążenie słuchu, dlatego warto wyposażyć się w ochronniki słuchu lub bardzo praktyczny cały zestaw ochronny wzorku i słuchu, stworzony do prac kosą spalinową. Na koniec warto wybrać dobrej jakości rękawice robocze, aby uniknąć bolesnych odcisków.

Praca podkaszarką może być niebezpieczna nie tylko dla operatora, ale również dla osób znajdujących się w pobliżu. Dlatego wykonując prace kosą spalinową upewnij się, że w odległości 15 m od Ciebie nie ma innych osób lub zwierząt. Jest to szczególnie ważne z uwagi na małe kamyki lub inne przedmioty, które po uderzeniu tarczą kosy wystrzeliwują niczym z procy i mogą spowodować poważny uraz. Zachowaj również bezpieczny odstęp od samochodów i okien, aby uniknąć ich uszkodzenia.