Praca fizyczna podczas upałów jest bardzo obciążająca dla organizmu. Co można zrobić, aby upał był bardziej znośny?

Co do zasady zaleca się unikać ciężkiej pracy fizycznej w czasie upałów. Z doświadczenia wiadomo jednak, że nie można wstrzymać prac leśnych na bliżej nieokreślony czas z powody wysokich temperatur. Tak samo jak nie jest możliwe zaprzestanie odbierania śmieci czy wykonywania rozpoczętych prac drogowych. W przeciwnym razie regularnie dochodziłoby do absolutnego paraliżu gospodarki.

Warto pamiętać, że mało który zawód jest tak niebezpieczny jak praca w lesie. Całoroczne pozyskiwanie drewna naraża pracowników zakładów usług leśnych na pracę w ekstremalnych temperaturach zarówno latem jak i zimą. Ale zostańmy tym razem przy lecie.  

Każdy, kto ścina drzewa, ma obowiązek noszenia pełnej odzieży roboczej z ochroną przed przecięciem - to daje siedem kilogramów wagi samego wyposażenia ochronnego. Dodatkowo pas narzędziowy z osprzętem i akcesoriami takimi jak taśma, kliny itp. dodają kolejny kilogram. Do tego dochodzi około pięciokilogramowa pilarka i kolejne pięć kilogramów na kanister z benzyną i olejem. Ponadto warto zabrać ze sobą młot do podbijania klinów, przynajmniej do miejsca ścinki. Ale to nie wszystko: podczas używania pilarki pilarze często stoją we własnej chmurze spalin. Postawmy sprawę jasno - przy temperaturze powyżej 35°C nie jest to spacerek po parku.

Dostosowanie pracy do temperatur

To jedna z najważniejszych zasad, którą kierują się pracownicy leśni. Przy ekstremalnych upałach najlepszym rozwiązaniem jest przesunięcie godzin pracy na bardzo wczesne godziny poranne lub na chłodniejsze godziny wieczorne.

Bardzo ważne są również krótkie ale częste przerwy – co najmniej 2 na godzinę, które należy wykorzystać na uzupełnienie płynów. A jeśli mowa o płynach, to pamiętajmy, że kawa, herbata czy słodkie napoje nie gaszą pragnienia i nie nawadniają. Najlepsza będzie woda mineralna lub izotonik, dzięki którym wyrównamy poziom płynów i uzupełnimy elektrolity (które wydalamy wraz z potem).

Czy wiesz, że: 

Piwo bezalkoholowe jest świetnym izotonikiem. Pamiętaj jednak, że klasyczne piwo z alkoholem odwadnia organizm. Dlatego nie zaleca się picia go w upały. W upał dorosła osoba powinna wypijać w ciągu doby nawet 4 litry wody!

Ponadto po południu lepiej unikać wykonywania ciężkich prac – zwłaszcza tych w pełnym słońcu.  I wreszcie, co nie mniej ważne, trzeba słuchać własnego organizmu i pić dużo wody!