Kontynuując nasz cykl praktycznych porad, dzisiejszy wpis poświęcony jest najczęstszym problemom z prowadnicami, które zgłaszają użytkownicy pilarek. Prowadnice podobnie jak łańcuchy mogą ulegać nadmiernemu zużyciu, gdy są nieprawidłowo zamocowane lub użytkowane.

Warto być świadomym, że nawet niewielkie błędy w mocowaniu prowadnicy mogą powodować jej szybsze zużycie i nieusuwalne uszkodzenia, na skutek których prowadnica musi zostać wymieniona na nową. Postaraj się zawsze przestrzegać poniższych zasad:

  1. Pamiętaj o regularnym smarowaniu łańcucha, stosując wyłącznie przeznaczone do tego lubrykanty. W ten sposób zapobiegasz powstawaniu rdzy, a tym samym szybszemu zużywaniu się łańcucha i prowadnicy.
  2. Podczas mocowania prowadnicy upewnij się, że wszystkie śruby zostały prawidłowo dokręcone, a prowadnica jest nieruchoma. Przy wymianie łańcucha oczyść starannie rowek prowadnicy. Używaj wyłącznie łańcuchów o podziałce przeznaczonej do danego typu prowadnicy.
  3. Zapobiegaj uszkodzeniom stosując profesjonalny smar lub olej przeznaczony do łańcuchów, regularnie sprawdzaj naciąg łańcucha, zwracając uwagę na właściwy kąt cięcia i bieg łańcucha w rowku.

Poniżej prezentujemy kilka najczęstszych problemów, jakie mogą pojawić się na skutek niewłaściwego użytkowania prowadnicy. Każdy z punktów opatrzony jest sugerowanym  rozwiązaniem.

Ściany rowka prowadnicy wygięte na zewnątrz, rowek ma kształt klina

Rowek prowadnicy z zadziorami to typowy objaw zużycia. Połóż pilnik płasko na prowadnicy i spiłuj zadziory. Wyrównaj również boki prowadnicy. W przeciwnym razie niespiłowane fragmenty zadziorów mogą dostać się do łańcucha i go trwale uszkodzić. W przypadku punktowego wygięcia ścian rowka prowadnicy na skutek działania siły zewnętrznej, można w uszkodzonym miejscu spróbować obcisnąć ściany rowka. W tym celu stosuje się specjalną wkładkę, którą umieszcza się w rowku i za pomocą imadła ściska rozszerzone ścianki rowka.  

 

Jedna ze ścianek rowka prowadnicy jest cieńsza

Przyczyną zbyt cienkiej ścianki rowka po jednej stronie prowadnicy lub też nadmiernego zużycia powierzchni ślizgowej jest nierówne cięcie spowodowane błędami podczas ostrzenia łańcucha, co sprawia, że ogniwa prowadzące mocniej napierają na jedną ze ścianek rowka. Jeżeli łańcuch ma za dużo luzu (wyrobiony rowek prowadnicy), wymień prowadnicę na nową. Jeżeli po jej wymianie zauważysz, że problem się powtarza, wymień również łańcuch.

 

Odłamane fragmenty lub rysy na końcówce prowadnicy

Nieprawidłowa technika pracy, na skutek której ogniwa prowadzące napierają na ścianki rowka lub powodują nadmierny nacisk na wierzchołku prowadnicy może doprowadzić do powstania pęknięć lub nawet ukruszenia się ścianek rowka prowadnicy. O ile niewielkie szkody powstałe na stosunkowo nowej prowadnicy podlegają ewentualnej naprawie, o tyle w przypadku używanej prowadnicy należy ją wymienić na nową.

 

Końcówka prowadnicy jest pęknięta u podstawy rowka

Nieprawidłowa technika pracy, na skutek której ogniwa prowadzące napierają na ścianki rowka lub powodują nadmierny nacisk na wierzchołku prowadnicy może doprowadzić do powstania pęknięć lub nawet ukruszenia się ścianek rowka prowadnicy. O ile niewielkie szkody powstałe na stosunkowo nowej prowadnicy podlegają ewentualnej naprawie, o tyle w przypadku używanej prowadnicy należy ją wymienić na nową.

 

Niebieskie przebarwienia na krawędziach prowadnicy

Wyszczerbienia, nie wystarczające smarowanie, wypadki lub stosowanie nieprawidłowej techniki pracy sprawiają, że ogniwa prowadzące łańcucha trą o ścianki rowka prowadnicy co prowadzi do jej przegrzania i powoduje pojawienie się niebieskich przebarwień. Przebarwienie na prowadnicy oznacza, że miejsca te pozbawione są powłoki hartowanej i tym samym są bardzo podatne na zużycie. W przypadku pojawienia się niebieskich przebarwień, wymień prowadnicę na nową.


 

Ukruszone lub nadmiernie zużyte krawędzie prowadnicy tuż za kółkiem gwiaździstym  

Tego rodzaju problemy mogą być spowodowane przeżynaniem drewna od dołu np. podczas okrzesywania lub zbyt małym naciągiem łańcucha. Wówczas należy częściej obracać prowadnicę, aby jej zużycie było równomierne. Sprawdź napięcie łańcucha. W przypadku prowadnic z wymienną końcówką i niewielkimi śladami zużycia, wymień samą końcówkę i wyrównaj łączenie. Jeśli uszkodzenia są znaczące, wymień całą prowadnicę.

 

Prowadnica rozwarstwia się

Mocne nacięcia sztyletowe, niewystarczająco naciągnięty łańcuch, wypadki lub stosowanie nieprawidłowej techniki pracy, sprawiają, że ogniwa prowadzące łańcucha naciskają na  brzegi rowka prowadzącego na końcówce prowadnicy tworząc dźwignie i jednocześnie rozwarstwiając końcówkę. W przypadku niewielkiego uszkodzenia prowadnicy z wymienną końcówką, wymień samą końcówkę. Jeśli uszkodzenia są znaczące lub Twoja prowadnica nie ma wymiennej końcówki, wymień całą prowadnicę.

 

 

Zwężony rowek prowadnicy

Zaklinowanie się prowadnicy w drzewie podczas wykonywania cięcia może doprowadzić do zwężenia się rowka prowadnicy. Punktowe zwężenia możesz skorygować rozszerzając rowek. Jeśli na ściankach rowka pojawiły się rysy lub pęknięcia, wymień prowadnicę na nową.