Drzewa to życie. Dlatego co roku w Polsce sadzi się ok. 30 mld drzew. Po co je zatem wycinać?

Ludzie nie są w stanie przeżyć bez drzew, których sadzić powinno się na całym świecie co raz więcej. Można zatem uznać, że ich ścinanie szkodzi zarówno zwierzętom jak i ludziom. Ale w rzeczywistości, jeśli wycinka odbywa się w sposób odpowiedzialny, służy ona dobru lasów. Poniżej 5 najważniejszych argumentów, pokazujących dlaczego wycinanie drzew czasami bywa korzystne. 

Zrównoważone leśnictwo

Przedmioty wykonane z drewna otaczają nas w życiu codziennym. Od książek, które czytamy i papieru, na którym piszemy, po meble, na których siedzimy, jemy i śpimy. Gdy lasy są odpowiednio pielęgnowane, mogą na zawsze stanowić odnawialne źródło drewna. 

W Polsce prowadzenia gospodarki leśnej zgodnie z zasadami zachowania trwałości lasów, zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody potwierdzają przyznawane międzynarodowe certyfikaty PEFC. PEFC, czyli Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej to międzynarodowa, pozarządowa organizacja non-profit, której głównym celem jest promocja zrównoważonej gospodarki leśnej poprzez system certyfikacji leśnej. Zarządzanie lasami jest bardzo ważne, aby korzyści, które oferują lasy były odpowiednio zrównoważone, zapewniając ochronę dzikiej przyrody i naturalnych siedlisk, a jednocześnie przestrzeń, z której możemy korzystać rekreacyjnie.

Dostarczając krajowi drewno z własnej uprawy, możemy również zmniejszyć import tego surowca z krajów, w których lasy nie są zarządzane w sposób odpowiedzialny. Kupując produkty z drewna i papieru, zawsze szukaj logo FSC® lub PEFC . Oznacza to, że drewno pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Ważnym celem jest zastąpienie drewnem produktów, do produkcji których używa się paliw kopalnych.

Bezpieczeństwo to podstawa

Każdego roku miliony ludzi odwiedza lasy, aby odpocząć, pobiegać i miło spędzić czas na łonie natury. Aby taki wypoczynek był bezpieczny, należy o takie lasy odpowiednio dbać. Uszkodzenia spowodowane burzą lub chorobą mogą powodować usychanie drzew, na skutek czego stają się one kruche, tracą gałęzie lub przewracają się.  Dlatego uschnięte i uszkodzone drzewa należy niezwłocznie usuwać. Jest to szczególnie ważne, jeśli znajdują się w pobliżu miejsc takich jak place zabaw lub szlaki turystyczne. 

Drewno takie nie jest jednak marnowane i często można je zostawić w lesie jako posusz, który zapewni siedliska dla innych zwierząt, zamieszkujących lasy. 

 

Zwalczanie szkodników i chorób

Zdarza się jednak, że mimo wielu wysiłków drzewa chorują. Niekontrolowane rozprzestrzenianie się szkodników i chorób może mieć niszczycielski wpływ na lasy i zabić ogromną liczbę drzew. Dlatego ważne jest monitorowanie stanu drzew pod kątem uszkodzeń i chorób. Ich ewentualne wycięcie zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób i tym samym chroni zdrowe drzewostany. Warto pamiętać, że stosowane czasami drastyczne metody mają na celu ochronę naszych lasów w długim okresie.

 

Cięcia pielęgnacyjne

Las przeznaczony do produkcji drewna sadzony jest bardzo gęsto. Dzięki temu rosnące drzewa są wysokie i mają niewiele gałęzi. Są one również twardsze i mają mniej sęków. Niektóre z sadzonek rosną słabiej niż inne, wówczas usuwa się te mniejsze jednostki, aby dać przestrzeń i więcej światła drzewom, które rosną szybciej. Proces ten nazywa się cięciem pielęgnacyjnym, a fachowcy w zależności od wieku drzewostanu mówią o trzebieży lub czyszczeniach.

Tworzenie nowych siedlisk

Lasy to mozaika siedlisk dzikiej przyrody na różnych etapach cyklu życia lasu. Zarządzanie lasem i terenami zielonymi ma na celu zapewnienie równowagi korzyści dla ludzi, przyrody i gospodarki. Czasami korzystne dla środowiska bywa usunięcie istniejących drzew lub rezygnacja z ich ponownego sadzenia w miejscu, w którym pozyskano drewno. Takie działania pomagają przywrócić ważne siedliska, takie jak wrzosowiska, torfowiska i tereny podmokłe.