Buty z ochroną przed przecięciem narażone są na duże obciążenia i zmienne warunki pogodowe takie jak: wilgoć, zimno, ciepło, śnieg, błoto i brud. Również wnętrze buta narażone jest na intensywną eksploatację przez pocące się stopy i powstającą w ten sposób wilgoć. Im częściej buty są użytkowane, tym szybciej się zużywają. 

Jak długo but będzie spełniał swoją funkcję zależy jednak od jego użytkownika. 

Stosując właściwą pielęgnację można znacznie wydłużyć czas ich żywotność.

 • W pierwszej kolejności należy wyjąć sznurówki tak, aby można było nałożyć środek do pielęgnacji skóry również w miejscach przez nie przesłoniętych np. na język.

 • Następnie należy wyjąć wkładki z butów, tak aby umożliwić im szybsze schnięcie i usunąć największe zabrudzenia.
 • Ważne jest aby pamiętać również o usunięciu zabrudzeń z niewidocznej części języka znajdującej się pod szlufkami.  Tu też z łatwością gromadzi się brud.  Jeśli nie zostanie usunięty, zaczyna przesuwać się co raz bardziej ku dołowi i może powodować nieprzyjemny punktowy nacisk, a nawet uszkodzić but.

  

 

 • W celu zastosowania środków pielęgnacyjnych niezbędnie jest oczyszczenie powierzchni butów. Mocno zabrudzone buty należy, w miarę możliwości, czyścić na sucho używając w tym celu specjalnej szczotki do butów. W przypadku gdy czyszczenie na sucho będzie niewystarczające możliwe jest delikatne usuwanie zabrudzeń przy użyciu ciepłej wody.   Ostra końcówka szczotki doskonale nadaje się do czyszczenia podeszwy.

           

 • Ważne jest aby pamiętać również o usunięciu zabrudzeń z niewidocznej części języka znajdującej się pod szlufkami. Tu też z łatwością gromadzi się brud.  Jeśli nie zostanie usunięty, zaczyna przesuwać się co raz bardziej ku dołowi i może powodować nieprzyjemny punktowy nacisk, a nawet uszkodzić but.

        

 • Przed rozpoczęciem pielęgnacji buty powinny być suche - jeśli są wilgotne, należy pozostawić je do wyschnięcia. W tym celu nie należy ich jednak ustawiać na kaloryferze lub piecu. W przeciwnym razie nadmierne ciepło spowoduje, że wrażliwa na nie skóra stanie się krucha i łamliwa. 

  Sprawdzonym sposobem na suszenie jest umieszczenie zwiniętej gazety we wnętrzu buta.  W tym celu można również wykorzystać prawidła do butów.

 • Środek do pielęgnacji należy nałożyć za pomocą specjalnej szczoteczki, wykonując przy tym okrężne ruchy.

 •  Dzięki szczoteczce środek pielęgnacyjny nakładany jest cienko i równomiernie również na szwy. Aby uniknąć zatkania porów w skórze, przez co nie mogłaby ona oddychać, środek pielęgnacyjny należy nakładać w małych ilościach.

 • W przypadku nałożenia zbyt dużej ilość produktu do pielęgnacji jego nadmiar należy usunąć za pomocą miękkiej ścierki.
 • Następnie należy odstawić buty do wyschnięcia, tak aby środek pielęgnacyjny mógł dobrze wniknąć w skórę.
 • Po wyschnięciu skórę można wypolerować szczotką do polerowania  
 • W miarę możliwości zaleca się zmienianie obuwia codziennie, tak aby buty mogły dobrze wywietrzeć i całkowicie wyschnąć.  W celu ochrony zapiętka należy zakładać je używając łyżki do butów. Stosowanie prawideł pomaga butom zachować ich kształt.

 

Wskazówka:  Skarpety  funkcyjne KOX odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Doskonale sprawdzają się w butach z membraną GORE-TEX takich jak KOX Protector.   Wszystkie modele butów dostępne są tutaj: Buty z ochroną przed przecięciem.

 Akcesoria niezbędne do pielęgnacji butów z ochroną przed przecięciem:

 • Zestaw do pielęgnacji obuwia KOX zawierający szczotkę do usuwania brudu, szczotkę z naturalnym włosiem do nakładania środka do pielęgnacji, szczotkę do polerowania z naturalnym włosiem oraz tubkę kremu do pielęgnacji Wszystko umieszczone w solidnym, zamykanym pudełku.