Praca pilarką może być niebezpieczna. Rozpędzony łańcuch bez problemu przecina nie tylko drewno, ale również wiele innych materiałów.
Aby zapobiec tego typu wypadkom zaleca się, oprócz zabezpieczeń stosowanych w pilarce (np. hamulec łańcucha), noszenie odzieży z ochroną przed przecięciem.
Standardy ochrony wyznacza europejska norma EN 381. Określa ona zarówno metody testowania odzieży, jak i wymagania dotyczące wyposażenia ochronnego.
Wyróżnia się dwa rodzaje ochrony przed przecięciem. Do pierwszej kategorii zalicza się ochronę blokującą łańcuch, która zwykle stosowana jest w spodniach z wkładką antyprzecięciową. Do drugiej kategorii natomiast zalicza się ochronę hamującą łańcuch, która ma zastosowanie przede wszystkim w butach ochronnych.
Oba rodzaje wkładki ochronnej różnią się sposobem działania i zapobiegają, tudzież łagodzą skutki wypadków. Żadna z nich, co prawda, nie gwarantuje 100 % ochrony, jednak dzięki niej można bardzo często uniknąć poważniejszych obrażeń ciała.
Wkładka działająca blokująco jest rodzajem poduszki wszywanej w nogawki spodni. Składa się z wielu przeplecionych warstw zbudowanych z wysoko wytrzymałych i długich nici polimerowych.
W przypadku zetknięcia się łańcucha ze spodniami, w pierwszej kolejności rozcięciu ulega materiał zewnętrzny. Następnie ogniwa łańcucha stykają się z wkładką antyprzecięciową i wyciągają z niej nici. Za pomocą łańcucha nici te przedostają się do zębatki. Tam co raz mocniej zaplątują się wokół zębatki, aż do momentu całkowitego jej zablokowania i zatrzymania się łańcucha.
Celem wkładki jest zahamowanie łańcucha zanim zostanie ona całkowicie przecięta. Do jej wytworzenia wykorzystywane są np. specjalne mieszanki gum (stosowane najczęściej w gumowcach) lub też wysoko wytrzymałe włókna aramidowe lub podobne jak np. tkanina typu kevlar®.
Wkładki stalowe stosowane np. w butach ochronnych również mają działanie hamujące łańcuch. Moc niezbędna do przecięcia wkładki pobierana jest z energii ruchu łańcucha. Powoduje to stopniowe hamowanie łańcucha, aż do jego całkowitego zatrzymania. Należy jednak pamiętać, że system ten działa tylko pod warunkiem, że do urządzenia nie jest dostarczana energia, a łańcuch, który musi zostać zatrzymany nie jest napędzany przez silnik.
Odzież ochronna oznaczana jest symbolem normy EN 381. Dodatkowo, oprócz piktogramu, wskazuje się klasę ochrony antyprzecięciowej.
Klasy ochrony antyprzecięciowej różnią się maksymalną prędkością łańcucha, do której odzież jest w stanie spełnić swoją rolę ochronną zgodnie z normą.
Klasa 0 = 16m/s prędkość łańcucha,
klasa 1 = 20 m/s prędkość łańcucha,
klasa 2 = 24m/s prędkość łańcucha
klasa 3 = 28 m/s prędkość łańcucha
Oznacza to również, że wyposażenie ochronne klasy 2 nie chroni dwa razy lepiej niż wyposażenie klasy 1.
Prędkości łańcucha odnoszą się do łańcucha kończącego bieg. Oznacza to, że napęd jest wyłączony, a palec zdjęty z gazu w momencie zetknięcia się łańcucha z wkładką.
W związku z tym, że w nowoczesnych piłach prędkość łańcucha (przy maksymalnej mocy silnika) może przekraczać 20 m/s, napęd musi być już przez pewien czas wyłączony zanim łańcuch zetknie się z ubraniem, aby wkładka mogła zapewnić wystarczającą ochronę.
Wpływ na bezpieczeństwo ma również prawidłowe ustawienie pilarki. Pilarka w której ustawiono za wysokie lub za niskie obroty na biegu jałowym może być niebezpieczna już z tego względu, że liczba jej obrotów zmniejsza się wolniej niż przewidywano.
Rozróżnia się je w zależności od umiejscowienia wkładki antyprzecięciowej. Największą popularnością wśród użytkowników cieszą się spodnie typu A. Wzór spodni typu C natomiast, noszony jest przede wszystkim do pracy na platformach podnoszących lub przez straż pożarną.
Wkładka antyprzecięciowa w kurtkach umiejscowiona jest na piersiach, w kołnierzu, w górnej części pleców, w rękawach oraz często też na brzuchu. Kurtka wykorzystywana jest najczęściej do prac wykonywanych nad głową lub na platformach podnoszących.
W ofercie znajdują się zarówno skórzane jak i gumowe buty z wkładką antyprzecięciową. (Przejdź do butów z wkładką) W butach najczęściej wykorzystuje się wkładkę hamującą łańcuch. Znajduje się ona w przedniej części buta i w języku.
Wkładka antyprzecięciowa znajduje się na grzbietach dłoni.
Właściwa pielęgnacja spodni decyduje o ich trwałości i działaniu ochronnym. Żywica, olej czy pot osłabiają antyprzecięciowe działanie wkładki. Dlatego tak ważne jest pranie ich zgodnie z zaleceniami.
Do prania odzieży ochronnej zalecamy używać naszego płynu Micro-Wash w temperaturze 40 stopni i na niskich obrotach wirowania. Nie wolno w żadnym wypadku stosować płynów do płukania i tym podobnych środków!
Po praniu odzież należy wygładzić i pozostawić do wyschnięcia. Odzieży ochronnej nie wolno pod żadnym pozorem suszyć w suszarce bębnowej!
Nie wolno naprawiać wkładki antyprzecięciowej! Jeśli jednak uszkodzony został wyłącznie materiał zewnętrzny, a wkładka antyprzecięciowa pozostała nienaruszona, można umieścić na materiale łatę. Podczas naszywania łaty należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie naruszyć wkładki. W przeciwnym razie traci ona swoje działanie ochronne i spodnie nie nadają się już do użytku. Najczęściej jednak wkładka umieszczona jest w taki sposób, że możliwa jest naprawa materiału zewnętrznego.Co zrobić w przypadku uszkodzenia spodni?
Nigdy nie wolno wykonywać prac pilarką bez odzieży ochronnej!!! Wyposażenie ochronne nie zabezpiecza co prawda w 100% przed zranieniem, jednak skutki wypadków do których procentowo dochodzi najczęściej są łagodniejsze, dzięki czemu można zapobiec o wiele cięższym obrażeniom ciała.
Naprawa spodni lub butów po wypadku nie jest możliwa, ponieważ wkładka spełniła swoją rolę i nie ma już żadnych właściwości ochronnych. Nawet najmniejsze uszkodzenie wkładki ochronnej oznacza wymianę spodni lub butów na nowe.
Firma KOX oraz Kuratorium Pracy i Techniki Leśnej (niem. KWF) zalecają regularną wymianę odzieży ochronnej, ponieważ jej działanie antyprzecięciowe maleje wraz z upływem czasu. W przypadku profesjonalnego użytkowania spodni do pracy w lesie wkładka antyprzecięciowa spełnia swoją rolę przez ok. 1 rok, natomiast amatorzy i hobbyści powinni wymieniać spodnie co 3 - 5 lat (czyli po ok. 20 - 30 praniach). Działanie ochronne jest wówczas o wiele słabsze i nie spełnia najnowszych standardów.
W przypadku butów ochronnych ich działanie jest uzależnione od prawidłowej pielęgnacji. Z uwagi na fakt, że materiał zewnętrzny (skóra lub guma) stanowi część ochrony działającej na łańcuch hamująco, tylko prawidłowo pielęgnowany but (zapoznaj się z zasadami właściwej pielęgnacji butów) zapewnia właściwą ochronę antyprzecięciową. Również w przypadku butów obowiązuje zasada: ok. 1 rok przy użytkowaniu profesjonalnym i ok. 3-5 lat w przypadku noszenia ich przez amatorów lub hobbystów.