Widok mchu, bluszczu i chwastów porastających stosy drewna ułożone na skraju lasu przywołuje na myśl bardziej Mroczną Puszczę z Władcy Pierścieni niż trzaskające iskry w kominku. Zbyt długie składowanie drewna prowadzi często do spadku jego wartości opałowej. Mimo to zdarzają się jednak lata, w których ilość zakupionego drewna jest większa niż możliwości jego przetworzenia. Wówczas część stosów nie zostaje na czas wywieziona z lasu, co powoduje dłuższe składowanie drewna niż zakładano. Ale czy stare drewno musi zawsze oznaczać niską wartość opałową?

 

Kiedy drewno ze świeżego staje się za stare?

Nie da się ustalić jednego momentu, od którego drewno jednoznacznie uznaje się za stare. Z jednej strony zależy to od rodzaju drewna – dąb czy robinia schną dłużej i są bardziej odporne na warunki pogodowe. Świerk natomiast schnie o wiele szybciej, ale jest też bardziej wrażliwy na wilgoć. Dlatego trudno jest zdefiniować pojęcie „starego” drewna za pomocą lat.

Łatwiej jest rozpalić ogień starszym drewnem

Wyraźną zaletą starego drewna jest to, że zawiera znacznie mniej wilgoci niż drewno z dopiero co ściętego drzewa, ponieważ miało czas na wyschnięcie. Im bardziej proces schnięcia jest zaawansowany tym lepiej drewno nadaje się do palenia i często już po upływie kilku miesięcy spala się świetnie. 

Pęknięcia drewna i pleśń powodują spadek wartości opałowej

  • Zbyt silne nasłonecznienie powoduje, że drewno staje się zbyt suche na skutek czego powstają liczne i widoczne pęknięcia.
  • Plamy na drewnie wskazują na pleśń, którą powoduje wilgoć i stojące powietrze. W przypadku świeżo ściętego drzewa powstawaniu pleśni można zapobiec poprzez prawidłowe ułożenie drewna w stosie (ważny jest przepływ powietrza). Jeśli jednak powietrze miesiącami nie dostaje się pomiędzy kłody, to utrzymująca się wilgoć powoduje całkowity rozkład drewna, które wówczas nie nadaje się już do palenia. Zatem, aby zapobiec powstawaniu pleśni najważniejsze jest prawidłowe składowanie drewna. 
  • Składowane w stosie drewno może być łakomym kąskiem dla różnych owadów jak np. drwalnik paskowany. Drążone przez niego korytarze obniżają co prawda wartość drewna przeznaczonego do obróbki przemysłowej, jednak warto pamiętać, że nie mają znaczenia dla jego wartości opałowej. Drewno pod wpływem działania drwalnika nie murszeje więc nadal zachowuje swoje właściwości. 

 

 

Wniosek – stare drewno może służyć jako opał

O jakości drzewa ściętego decydują warunki jego składowania. W celach opałowych korzystniej jest użyć starsze drzewo pod warunkiem, że jest ono zdrowe.