Co roku w Wigilię rodzina zasiada przy wspólnym stole. Kolorowe bombki, aniołki i słomkowe dekoracje zdobią choinkę, która stanowi symbol świąt Bożego Narodzenia. W dziecięcych oczach widać radość i oczekiwanie na prezenty, które leżą pod choinką.

Ale skąd pochodzi ten zwyczaj? Poniżej kilka ciekawostek dotyczących historii choinki.

Tradycja choinek ma pogańskie korzenie

W kulturze pogańskiej symbolem płodności i sił witalnych były rośliny zimozielone.

Wiele lat temu w okresie przesilenia zimowego, czyli 20/21.12 germanie umieszczali w miejscach publicznych oraz przed swoimi domami gałęzie jodły. W krajach północnych gałęzie roślin zimozielonych wieszane były w domach po to, aby odstraszyć złe duchy oraz nakarmić nadzieję na nadchodzącą wiosnę.

Najstarsza choinka

Najstarszym świadectwem przedstawiającym przystrojoną choinkę jest sztych Łukasza Cranacha Starszego z 1509 r. Niedługo potem pierwsze drzewka pojawiły się w domach mieszczańskich. Na początku XVII wieku udekorowane drzewka trafiły do domów w Alzacji, a na przełomie XVIII i XIX wieku tradycja ta przywędrowała do Polski. Zwyczaj przystrajania choinki świeczkami zapoczątkowała w 1611 roku pochodząca ze Śląska księżna Dorota Sybilla Hohenzollern.

Choinka dobrem luksusowym

W XVIII wieku ubieranie choinki stało się coraz bardziej popularny przede wszystkim wśród wysoko postawionych urzędników i bogatych mieszkańców miast. Miał na to wpływ fakt, że jodła była wówczas w Europie drzewem rzadko występującym i w związku tym była bardzo droga i trudno dostępna.

W XIX wieku zaczęto sadzić coraz więcej jodeł i świerków, aby pokryć rosnący popyt na te drzewa. Kolorowe drzewko bożonarodzeniowe szybko stało się tradycyjnym elementem wystroju nie tylko mieszczańskich salonów, ale również domów na wsi. W 1832 r. pochodzący z Niemiec profesor Uniwersytetu Harvarda postanowił, zgodnie z powszechnym już w Europie zwyczajem, przystroić choinkę u siebie w domu, czym zapoczątkował zwyczaj ubierania drzewka w Ameryce Północnej. W połowie XIX wieku pojawiły się pierwsze ręcznie dmuchane bombki, a w 1882 r. po raz pierwszy zabłysły na choince światełka elektryczne.  

6 mln choinek

Choinka długo uchodziła za zwyczaj mieszczański. Aż do połowy XX wieku kościół katolicki sprzeciwiał się umieszczaniu drzewek bożonarodzeniowych w kościołach. Dopiero w 1982 roku papież Jan Paweł II zgodził się na postawienie choinki na Placu św. Piotra w Rzymie, czym zapoczątkował tę tradycję w Watykanie. Obecnie trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki. Na polski rynek tuż przed świętami trafia ok. 6 mln choinek, w Niemczech natomiast nawet 25 mln, a popyt stale rośnie.

Z okazji nadchodzących Świąt chcielibyśmy złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia. Zdrowych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego dobrego w Nowym Roku.