Metr przestrzenny, metr przestrzenny nasypowy oraz metr sześcienny to trzy najczęściej stosowane jednostki miary, opisujące objętość drewna. Porównując ceny przy zakupie drewna warto mieć w głowie przelicznik a przy sobie kalkulator, tak żeby wybrać najkorzystniejszą ofertę. Czym różnią się te jednostki miary i do czego służą?

Zasadniczo metr przestrzenny, metr przestrzenny nasypowy oraz metr sześcienny stosowane są w zależności od sposobu ułożenia drewna. Ciasno ułożone kawałki drewna połupanego mierzone są inaczej niż to samo drewno, ale luźno wrzucone do skrzyni. Wolne przestrzenie powstałe w ten sposób pomiędzy kawałkami drewna to mniejsza ilość drewna, a tym samym niższa cena. Poniżej zestawienie jednostek miary:

Metr sześcienny:

  • Oznacza 1 m3 drewna bez przestrzeni powietrznych.
  • Służy do mierzenia np. kłód. Określa się przy tym długość i średnicę każdej pojedynczej kłody.

Metr przestrzenny:

  • Oznacza 1m3 drewna ułożonego w taki sposób, że przestrzenie stanowią nie więcej niż 30 % metra przestrzennego.
  • Pomiar drewna w metrach przestrzennych jest dużo szybszy, ponieważ nie trzeba mierzyć oddzielnie każdej sztuki. Z drugiej strony jednak pomiar ten nie jest tak dokładny, jak w przypadku metra sześciennego.

Metr przestrzenny nasypowy:

  • Jednostka ta odpowiada 1 m3 drewna luźno wsypanego do skrzyni o wymiarach 1mx1mx1m.
  • W przeciwieństwie do metra przestrzennego, drewno nie jest w żaden sposób układane, tylko luźno ładowane np. na ciężarówkę za pomocą ładowarki. W związku z tym przestrzenie pomiędzy kawałkami drewna są największe i wynoszą nawet 50 % objętości drewna.
  • Jednostka ta często wykorzystywana jest do pomiaru drewna kominkowego.

Metr sześcienny czy przestrzenny?

Im bardziej wartościowe drewno, tym dokładniejszy pomiar. Dlatego dłużyca mierzona jest w metrach sześciennych, a drewno opałowe w metrach przestrzennych nasypowych. Nakład czasu i pracy niezbędny do zmierzenia drewna musi być proporcjonalny do jego wartości i ceny.

A co z kilogramem?

W praktyce rzadko używa się kilograma jako jednostki do pomiaru drewna. Wynika to z tego, że drewno zawiera w sobie wodę, a jej zawartość ulega wahaniom. Im drewno jest bardziej wilgotne, tym więcej waży, a tym samym zmniejsza się jego wartość opałowa. Przed spaleniem takiego drewna, konieczne jest jego wysuszenie. Stąd wagę drewna w kilogramach podaje się tylko wtedy, gdy dodatkowo umieszczona zostaje informacja, co do zawartości wody, np. w przypadku drewna kominkowego.