Według najnowszych badań 24 tysiące osób każdego roku ginie w różnych regionach świata na skutek porażenia piorunem, a 10 razy więcej przeżywa, jednak skutki tego zdarzenia odczuwa przez całe życie. Jak zatem chronić się przed porażeniem?

W Niemczech powszechnie znane jest powiedzenie "w czasie burzy dębów unikaj, buków szukaj". Ale dlaczego, skoro od najmłodszych lat uczymy się, że pod każdym drzewem bez względu na gatunek jest niebezpiecznie. Skąd się wzięło zatem to powiedzenie?

 

W każdej historii jest przecież ziarno prawdy

Możliwe, że szukać należy właśnie buków, ponieważ często występują one w grupach, podczas gdy dęby są raczej samotnie rosnącymi drzewami. Tak więc w grupie drzew prawdopodobieństwo, że staniesz pod drzewem, w które uderzy piorun, jest mniejsze niż w przypadku dużego, pojedynczego drzewa, które zawsze będzie przyciągało pioruny.

 

Powiedzenie to może odnosić się również do charakterystycznej kory drzewa. Na gładkim pniu buka o stale wilgotnej korze piorun może być lepiej odprowadzany na zewnątrz do ziemi niż na dębie, którego kora ma głębokie bruzdy i przez to nigdy nie jest równomiernie wilgotna. W związku z tym istnieje prawdopodobnie większe ryzyko, że piorun uderzając w dąb na samej górze, wyjdzie u dołu tam, gdzie stoi osoba szukająca schronienia. Ponadto długie korzenie palowe dębów, które często wnikają do wód gruntowych, sprawiają, że drzewa te są bardziej narażone na uderzenie pioruna niż buki z płytkimi sercowatymi korzeniami. Jedno jest jednak pewne: Piorun zawsze uderza w najwyższe drzewo w grupie bez względu na jego gatunek.

 

 

Niebezpieczne gałęzie i intensywne opady deszczu

Podmuchy wiatru, które towarzyszą każdej burzy, mogą łamać gałęzie lub w skrajnym przypadku wyrywać drzewa z korzeniami. Ryzyko doznania obrażeń z tego powodu jest znacznie wyższe niż ryzyko porażenia piorunem. Dlatego zawsze należy trzymać się z dala od drzew! Szczególnie niebezpieczne są starsze drzewa liściaste, ponieważ ich gałęzie są suchsze i sztywniejsze niż w przypadku drzew młodych, więc łatwiej się łamią pod wpływem silnych podmuchów wiatru. Bez względu jednak na wiek drzewostanu, przebywanie w lesie podczas burzy jest zawsze niebezpieczne.

W zależności od ukształtowania terenu podczas ulewnych deszczy istnieje również zagrożenie lawinami błotnymi i gruzowymi. Dlatego w czasie burzy z silnymi opadami deszczu, szczególnie w górach, należy uważnie obserwować otoczenie. 

 

 

Jak prawidłowo zachować się w czasie burzy?

Policz czas pomiędzy błyskawicą a grzmotem. Ze względu na różne prędkości rozchodzenia się światła i dźwięku, odległość od burzy wynosi około jednego kilometra na każdą trzysekundową przerwę między błyskawicą a grzmotem. Jeśli minie mniej niż 30 sekund, oznacza to, że burza znajduje się niecałe 10 kilometrów od Ciebie i powinieneś zastosować się do poniższych wskazówek.

  • Schroń się w szałasie! Schronienia są oznaczone na mapach i w serwisach internetowych. Przygotuj się, sprawdzając z wyprzedzeniem lokalizację schronisk na swojej trasie.
  • Doły w ziemi również zapewniają ochronę! Aby uniknąć przyciągania piorunów, przykucnij w zagłębieniu, stawiając stopy blisko siebie i złóż ręce. W ten sposób zmniejszasz powierzchnię  w którą może uderzyć piorun.
  • W samochodzie jest bezpieczniej! Nadwozie przewodzi prąd wokół pojazdu do ziemi niczym klatka Faradaya. WAŻNE: Nie dotykaj żadnych metalowych części pojazdu ani jego zewnętrznej powłoki.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom, będziesz czuł bezpieczniej, jeśli w lesie zaskoczy Cię burza.