Warto wiedzieć, że gałęzie obniżają jakość drewna. Dlatego zamierzając wyprodukować wysokiej jakości drewno, należy odpowiednio wcześniej rozpocząć procedurę przycinania gałęzi. Zasadniczo gałęzie należy przycinać od ziemi do określonej wysokości, w zależności od gatunku drzewa. Jest to praca, która wymaga nakładów pieniężnych, jednak opłaca się, gdyż dzięki temu drewno znacząco zyskuje na wartości.

W jakich lasach przycinanie gałęzi jest zasadne?

Nie w każdym lesie opłaca się przycinać gałęzie. Większość drzew liściastych, występujących w naszej szerokości geograficznej należy do drzew, które samoczynnie gubią martwe gałęzie. Oznacza to, że pod wpływem konkurencji pomiędzy sąsiadującymi drzewami, gałęzie znajdujące się najniżej obumierają i odpadają. W takich drzewostanach przycinanie jest bezzasadne.

Natomiast rodzime drzewa iglaste i wiśnie należą do drzew utrzymujących martwe gałęzie. Co prawda obumierają one tak samo jak w przypadku drzew liściastych, czyli od dołu, jednak w przeciwieństwie do nich nie odpadają. Jeśli chcemy zatem uzyskać wysokiej jakości drewno, konieczne będzie ich przycinanie.

Ponadto przycinanie gałęzi zaleca się w przypadku gatunków drzew szybko rosnących. Jeśli drzewa w zależności od miejsca i gatunku rosną raczej powoli, przycinanie nie będzie zalecane. Czas potrzebny wówczas do uzyskania określonego wzrostu byłby nieproporcjonalnie długi do kosztów, które należałoby w związku z przycinaniem ponieść. Dodatkowo w tym czasie wzrosłoby ryzyko, że drzewa ulegną uszkodzeniu na skutek burz i pożarów lub działania insektów.

Kiedy przycinać?

Martwe gałęzie można zasadniczo usuwać o każdej porze roku. W stosunku do gałęzi zielonych, czyli takich na których znajdują się zielone liście lub igły, należy zachować większą ostrożność. Przycięcie gałęzi o nieodpowiedniej porze roku może skutkować np. grzybicą lub inną chorobą. Dlatego zaleca się przycinać drzewa pod koniec zimy, przed pojawieniem się pędów, tak aby wokół powstałych na skutek cięcia ran mógł wykształcić się kalus (tkanka łączna zasklepiająca ranę).

W przypadku daglezji zaleca się przycinanie jej na przełomie lipca i sierpnia. Przycięcie gałęzi zimą zwiększa ryzyko infekcji  kory.

Warto wiedzieć, że ważny jest również wiek drzewa. Przycinane powinny być wyłącznie drzewa, których średnica w momencie przycięcia wynosi mniej niż 1/3 średnicy drzewa, które nadaje się do obróbki. Oznacza to, że w przypadku drzew, które w momencie przeznaczenia do sprzedaży mają średnicę 60 cm, przycinaniu podlegają jedynie te, których średnica nie przekracza 20 cm. 

Jak przycinać?

Gałęzie należy przycinać jak najbliżej pnia, chroniąc przy tym obrączkę – zgrubienie u nasady gałęzi. Obrączka ta wspiera szybsze powstawanie kalusa, innymi słowy zabliźniania się rany. W przypadku uszkodzenia obrączki powstanie duża rana, która sprzyja chorobom infekcyjnym drzew i wolno się goi. Ponadto należy pamiętać, że w przypadku gałęzi zielonych, usuwa się tylko te, których średnica nie przekracza 3 cm. Usunięcie grubszej gałęzi wiąże się z ryzykiem pojawienia się zgnilizny i grzybów.

Gałęzie należy przycinać nożycami lub piłką do gałęzi, których zwykle używa się do przycinania drzewek owocowych. Sekatory kowadełkowe nie są zalecane do takiego rodzaju cięcia, gdyż powodują niepotrzebne zgniatanie kory. Cięcia na wysokości 2,5 m i powyżej dokonywane są przy pomocy pił teleskopowych lub na drabinie. Zwykle gałęzie przycina się maksymalnie do 5-6 m wysokości drzewa.

Aby nie osłabić wzrostu drzewa podczas przycinania gałęzi zielonych, należy przyciąć tylko te do wysokości połowy drzewa. Ważne jest aby uzyskać wystarczająco dużą koronę. Jeśli gałęzie niewysokich drzew osiągają średnicę 3 cm, warto przyciąć je w dwóch etapach. W pierwszym kroku, w przypadku drzew 5-6 m należy przyciąć gałęzie do wysokości, do której sami jesteśmy w stanie dosięgnąć bez użycia drabiny czy rączki teleskopowej. W następnym kroku, gdy drzewa osiągną wysokość 10-12 m można przycinać gałęzie do wysokości 5-6 m. Szczególnie w przypadku wiśni i orzecha taki sposób przycinania jest opłacalny, ponieważ drzewa te są bardzo cenne.

Przycięte i co dalej?

Każde przycięcie powinno zostać dokładnie udokumentowane. Jest to bardzo przydatne przy negocjacjach cenowych z późniejszym kupcem. Nakład pracy wykonanej przy przycięciu i tym samym wyższa jakość drewna powinny odpowiednio przełożyć się na cenę. Przycięcie gałęzi jest dość czasochłonne, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby przycięte drzewa zdrowo i szybko rosły.