Konserwacja narzędzi to jeden z niezbędnych elementów pracy w lesie. Dzięki niej narzędzia nie tylko dłużej nam służą, lecz także są bezpieczniejsze w użyciu. Uszkodzona siekiera, tępy łańcuch czy zużyta zębatka to prosta droga do nieszczęścia.

Powinna być ostra

O tym jak wybrać odpowiednią siekierą pisaliśmy tutaj. Oprócz tego, że powinna ona być odpowiednio dopasowana do naszej wagi i wzrostu, ważne jest by służyła nam jak najdłużej.

Żywotność siekiery zależy w dużej mierze od prawidłowej i dokładnej konserwacji. Dlatego tak ważne jest, aby przed każdą dłuższą przerwą w jej użytkowaniu, dokładnie oczyścić siekierę i nasmarować ostrze odrobiną oleju lub tłuszczu, które zapobiegną powstawaniu rdzy.

Jeśli jednak na ostrzu Twojej siekiery widoczne są ubytki, należy je usunąć i za pomocą szlifierki kątowej, pilnika lub osełki niezwłocznie naostrzyć. W przypadku maszynowego ostrzenia siekiery bardzo ważne jest schłodzenie ostrza. Pod wpływem wysokiej temperatury stal staje się miękka i łatwo ją uszkodzić. 

A co z pilarką i łańcuchem?

W przypadku dłuższych przestojów w pracy pilarką (np. zimą) ważne jest by ją odpowiednio zabezpieczyć, tak by po takiej przerwie ponownie służyła nam jak najlepiej. Oznacza to, że należy usunąć paliwo z gaźnika oraz opróżnić zbiorniki z paliwem i olejem dwusuwowym, ponieważ może ono ulec zżywiczeniu i stwardnieć. Warto wiedzieć, że nowoczesne paliwa, oleje dwusuwowe i oleje do łańcuchów, nie starzeją się tak szybko jak kiedyś i sam łańcuch nie wymaga aż tak zaawansowanej konserwacji. Nie zmienia to faktu, że przed użyciem należy go naostrzyć, a oprócz tego sprawdzić gaźnik, filtr powietrza i świece zapłonowe. Dzięki temu można uniknąć niechcianych niespodzianek w lesie, gdy próba użycia pilarki pierwszy raz po dłuższej zakończy się fiaskiem.

Tajemnicą efektywnego cięcia pilarką jest ostry łańcuch. Jeśli podczas ścinki spod łańcucha wydobywa się mączka drzewna zamiast trocin, to znak, że należy go jak najszybciej go naostrzyć. Tym, którzy po prostu wymienili łańcuch na zapasowy, możemy zdradzić, że mało jest sytuacji, które denerwują bardziej niż odkrycie podczas pracy w lesie, że wszystkie zapasowe łańcuchy są…tępe.

 

Bezpieczeństwo to podstawa!

Sprawdź swoje wyposażenie ochronne czyli kask, ochronniki słuchu, osłonę twarzy oraz spodnie i buty z ochroną przed przecięciem. Sprawdź stan swoich rękawic. Czy są nadal miękkie i nie mają żadnych uszkodzeń? Pamiętaj! Wszystkie te żmudne czynności wykonujesz po to, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo.